۱۲ سوال رایج در مصاحبه برنامه‌نویس PHP + پاسخ سوالات

?>

در مصاحبه برنامه‌نویس PHP یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید قبل از هر مصاحبه شغلی انجام داد، بررسی سوالاتی است که ممکن است در جلسه مصاحبه از ما پرسیده شوند.

این سوالات معمولا به دو بخش عمومی و تخصصی تقسیم می‌شوند که سوالات بخش عمومی اغلب بین تمامی مشاغل مشترک است و با بسیاری از آن‌ها آشنا هستید. در مقابل، سوالات تخصصی بسته به هر شغلی متفاوت است و میزان مهارت های شما را در شغل موردنظر می‌سنجد.

با توجه به تمامی موارد گفته شده، در این مطلب قصد داریم به بررسی کلیدی ترین سوالات برای مصاحبه با برنامه نویس PHP بپردازیم تا با مطالعه این سوالات بتوانید مصاحبه‌ شغلی خود را با موفقیت پشت سر بگذارید و شغلی مناسب با حقوقی بالا برای خود پیدا کنید.

سوالات تخصصی در مصاحبه برنامه‌نویس PHP

PHP که یک زبان برنامه‌نویسی منبع باز سمت سرور یا بک‌اند است، اغلب برای توسعه برنامه‌های تحت وب و برخی اوقات برای برنامه نویسی اندروید یا IOS استفاده می‌شود.

قبل از بررسی کلیدی ترین سوالات برای مصاحبه با برنامه نویس PHP توجه داشته باشید که این سوالات می‌توانند بسته به سطح تجربه شما و سیاست کارفرمایان متفاوت باشند.

در اینجا فقط به رایج‌ ترین سوالات که در اغلب مصاحبه‌ های استخدام برنامه نویسان از کارجویان برنامه‌ نویسی PHP پرسیده می‌شوند، اشاره کرده‌ ایم.

تفاوت میان متغیر (Variable) و ثابت (Constant) در PHP چیست؟

اولین تفاوت یک متغیر با ثابت در این است که هنگام اجرای اسکریپت مقدار یک متغیر را می‌توان تغییر داد؛ اما این موضوع برای ثابت‌ها صادق نیست.

دومین تفاوت این دو با یکدیگر در این است که برای استفاده از متغیر باید ابتدا از علامت $ استفاده کرد؛ اما برای ثابت نیازی به استفاده از این علامت نخواهیم داشت.

تفاوت آخر در این است که برای تعریف یک ثابت باید از تابع define() استفاده کرد؛ اما متغیر را می‌توان به‌طور ساده تعریف کرد.

تفاوت میان include و require را شرح دهید.

به طور معمول دستور require مانند include عمل می‌کند. تنها تفاوت در این است که در صورتی که فایل موردنظر پیدا نشود، include فقط یک خطا در PHP ایجاد می‌کند؛ اما اجازه می‌دهد تا اجرای اسکریپت ادامه پیدا کند، با‌این‌حال، دستور require خطایی ایجاد می‌کند که باعث توقف اجرای اسکریپت می‌شود.

PEAR به چه معناست؟

PEAR مخفف کلمه PHP Extension and Application Repository است. در حقیقت PEAR یک فریم‌ورک و reciptory برای تمامی اجزای قابل استفاده در  PHP است. PEAR سطح بالاتری از برنامه نویسی و کدزنی را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند که شامل انواع کدهای PHP و کتابخانه‌های مختلف است.

آیا زبان برنامه‌نویسی PHP به حروف کوچک و بزرگ حساس است؟

بله. زبان برنامه‌نویسی php  به حروف کوچک و بزرگ حساس است؛ زیرا اسامی متغیرها در این زبان به حروف بزرگ و کوچک حساس هستند. با‌ این‌ حال، این موضوع برای اسامی توابع صدق نمی‌کند؛ به‌ طوری‌ که توابع تعریف شده توسط کاربر در PHP را می‌توان با حروف کوچک تعریف کرد و بعدا با حروف بزرگ به آن‌ها اشاره کرد،

چگونه می‌توان در PHP اعداد تصادفی ایجاد کرد؟

rand() یک تابع داخلی (php function) است که برای ایجاد اعداد تصادفی صحیح در محدوده [min, max] استفاده می‌شود.

session در php به چه معناست؟

session در PHP راهی برای ذخیره اطلاعات در هنگام استفاده از چندین صفحه از وب سایت است. اطلاعات بر خلاف کوکی ها در رایانه کاربر ذخیره نمی‌شوند؛ اما با استفاده از session در یک پوشه موقت روی سرور، فایلی ایجاد می‌شود که در آن متغیرها ثبت شده و مقادیر آنها ذخیره می‌شوند. همچنین این اطلاعات در طول بازدید از تمام صفحات سایت در دسترس خواهند بود.

آیا از وراثت چندگانه (multiple inheritance) در PHP پشتیبانی می‌شود؟

خیر. PHP تنها از single inheritance پشتیبانی می‌کند و در این زبان، یک کلاس را می‌توان تنها از یک کلاس دیگر با استفاده از کلمه extended توسعه داد.

مقایسه اشیاء (Objects) در PHP چگونه انجام می‌شود؟

برای آن‌که متوجه شویم آیا دو شی متفاوت از یک کلاس هستند و ویژگی‌های یکسان و مقادیر مساوی دارند، باید از عملگر == استفاده شود. همچنین برای آن‌که متوجه شویم آیا این دو شی در حقیقت به یک متغیر در یک کلاس اشاره دارند، از === استفاده می‌کنیم.

برخی از معایب زبان PHP را نام ببرید.

  • استفاده زیاد از ویژگی‌های فریم ورک و ابزارهای PHP باعث عملکرد ضعیف برنامه های آنلاین می‌شود.
  • PHP اجازه تغییر یا اصلاح در رفتار اصلی (core behavior) برنامه های آنلاین را نمی‌دهد.
  • از php به دشواری می‌توان برای توسعه برنامه‌های بزرگ استفاده کرد.
  • فریم‌ورک‌های PHP از نظر رفتاری و عملکردی یکسان نیستند و تفاوت‌های زیادی دارند.
  • به دلیل منبع باز بودن PHP، امنیت آن بسیار پایین است.
  • زبان PHP دارای کیفیت پایینی در رسیدگی به ارورها است و در مقایسه با سایر زبان‌های برنامه‌نویسی تعداد ابزارهای اشکال‌زدایی کمتری دارد.

چگونه PHP و جاوا اسکریپت می‌توانند با هم تعامل داشته باشند؟

PHP و جاوا اسکریپت نمی‌توانند مستقیماً با هم تعامل داشته باشند؛ زیرا PHP یک زبان سمت سرور یا بک‌اند و جاوا اسکریپت یک زبان سمت کاربر و فرانت‌اند است.

با‌این‌حال، PHP می‌تواند کد جاوا اسکریپت را در مرورگر اجرا کند و متغیرهای تولید شده به زبان جاوا اسکریپت را دوباره از طریق URL به زبان PHP برگرداند و آن‌ ها را بخواند.

چگونه می‌توانیم داده‌های تولید شده توسط PHP را در یک فایل اکسل جمع‌آوری کنیم؟

رایج ترین راه برای این کار، دریافت داده‌ها به فرمتی است که توسط اکسل پشتیبانی می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، می توان یک .csv file نوشت و کاما را به عنوان جداکننده بین فیلدها انتخاب کرد و سپس فایل را با اکسل باز کرد.

آیا امکان استفاده از کامپوننت COM در زبان PHP وجود دارد؟

بله، امکان ادغام اجزای  ((D)COM)در اسکریپت PHP که به عنوان یک فریم‌ورک ارائه می شود، وجود دارد.

تمامی این سوالاتی که تا اینجا مطرح شد، از میان مهم‌ترین و رایج‌ترین سوالات مصاحبه استخدام برنامه نویس PHP جمع‌آوری شده‌اند که با مطالعه آن‌ها می‌توانید عملکرد موفقیت‌آمیزی در جلسه مصاحبه داشته باشید. همچنین به شما توصیه می‌کنیم که فقط به مطالعه این مطلب اکتفا نکنید و برای بررسی کلیدی ترین سوالات برای مصاحبه با برنامه نویس PHP تا جای ممکن روی تمامی سوالات مصاحبه چه تخصصی و چه عمومی تسلط کامل پیدا کنید.

22 سوال از سوالات استخدام برنامه نویس لاراول

جمع‌بندی

اغلب سوالات مصاحبه‌های شغلی به دو دسته تخصصی و عمومی تقسیم می‌شوند و آمادگی قبلی برای این سوالات روی میزان موفقیت شما در جلسه مصاحبه تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت. معمولا سوالات بخش عمومی در مصاحبه‌های شغلی شامل سوالات روانشناسی است و در مقابل، سوالات تخصصی برای سنجش مهارت‌های شما در شغل موردنظر مطرح می‌شوند. همچنین از آنجایی‌که مشاغل برنامه‌نویسی اغلب پروژه‌محور هستند، به احتمال خیلی زیاد در جلسه مصاحبه از شما خواسته می‌شود که یکی از بهترین پروژه های خود را برای آن‌ها توضیح دهید.

در این مطلب به بررسی کلیدی ترین سوالات برای مصاحبه با برنامه نویس PHP پرداختیم که امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *